SKST_logo.jpg

VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH

ODDÍLU STOLNÍHO TENISU

SKST ÚVALY
4321.gif

Historie klubu

histoping.JPG
Zleva: Josef Koting, Václav Pilát, Václav Bielina, Vladimír Minařík, Karel Šochman
Historie úvalského stolního tenisu

V Úvalech se tento sport provozuje s krátkodobým přerušením (1964–1970) od roku 1945 až dodnes. Pokud se v našem městě hrálo již před 2. světovou válkou, nejsou dochovány prameny, ze kterých by bylo možno čerpat informace. Ale i tak jsou zprávy z let 1945–1970 jen velmi kusé, jelikož ani z tohoto období neexistují žádné dokumenty o umístění úvalských družstev, ani přesné údaje o soutěžích, kterých se Úvaly tehdy zúčastnily. Jde pouze o paměti některých stolních tenistů z tohoto období.
V roce 1945 byl v Úvalech založen oddíl stolního tenisu, startující pod hlavičkou Sportovní klub Úvaly. Družstvo hrálo ve složení: Jaroslav Šváb, Jaroslav Farský, Josef Hála, Josef Kouba, František Rybák st., Karel Landa, Iva Kociánová, Bohumila Hálová a Božena Farská. Tento tým si každoročně, až do roku 1948, své pozice v mistrovských soutěžích stále vylepšoval. Od tohoto roku byl název SK Úvaly přejmenován na Slavoj Úvaly.  Začínalo se hrát v bývalé DTJ (Dělnická tělovýchovná jednota) v budově současné školky na Úvaláku. V roce 1949 se oddíl přestěhoval do dřevěné budovy na fotbalovém hřišti. Hrálo se výhradně dřevěnými pálkami (bez houby) a míčky značky „Kettner“ (podle české reprezentantky Marie Kettnerové, první mistryně světa mezi ženami). V polovině 50. let se postupně přecházelo na houbové potahy, jejichž průkopníkem byl v Úvalech Jaroslav Šváb. Díky iniciativě tohoto hráče (hrál i tenis a fotbal), se v roce 1947 konalo v úvalské sokolovně „Mistrovství Čech ve stolním tenisu“. Ve finále zvítězil Vyhnanovský (Sparta) nad Svobodou (Litvínov). Úvalské družstvo bylo postupně posilováno hráči z jiných oddílů, např. Josefem Fišerem a Jindřichem Novákem z Českého Brodu, Josefem Laštovičkou z Chrástu či Josefem Hrdým z Újezdu nad Lesy. Takto posilněný tým, doplněný ještě o dvě pražské hráčky – Hruškovou ze Sparty a Grégrovou ze ZPA, sehrál v roce 1948 mezinárodní přátelské utkání s Admirou Vídeň. Ze zápasu vyšly vítězně Úvaly (přesný výsledek se nedochoval). Oddíl měl též dorostenecké družstvo, jehož členy byli Antonín Král, Josef Koting, Jiří Kolátor, Rudolf Kocián a Jiří Voňavka.
Začátkem 50. let bylo utkání Úvaly – Český Brod zařazeno jako jedno z tipujících v Sazce. Úvalské družstvo hrající ve složení: Jaroslav Šváb, Karel Landa, František Rybák, Josef Koting, Jiří Kolátor, Josef Hála, Iva Kociánová a Bohumila Hálová překvapivě výrazně zvítězilo 12:2. Hrací systém byl následující: 6 dvouher (muži), 2 dvouhry (ženy), 3 čtyřhry (muži), 1 čtyřhra (ženy) a 2 smíšené čtyřhry. Úvalská družstva hrála v těchto letech okresní a krajské přebory a sestavy mužstev se postupně proměňovaly. V roce 1961-1964 tvořili tým Úval tito hráči: Oldřich Kukla, Ota těšík, Jaroslav Šváb, Jiří Kolátor a Vlasta Kouba. V 1. polovině 60. let začalo ubývat hráčů a nakonec se nepodařilo sestavit ani jedno družstvo.
V září roku 1970 došlo ke znovuvzkřísení tohoto sportu ve městě. U opětovného zrození oddílu stáli Karel Šochman, Vladimír Minařík, Václav Pilát, Jaroslav Moucha a Petr Černý, kteří se v tomto sportovním odvětví zdokonalili “na dvorku” u Květy Novákové. Ta se postupem času stala nejlepší hráčkou Úval.
Vedení Slavoje Úvaly, v čele s Václavem Vosátkou, bylo z našeho pokusu o obnovení činnosti stolního tenisu nadšeno, a umožnilo nám začít hrát v prostorách  správní budovy fotbalistů, kde v roce 1964 tehdejší oddíl skončil svou činnost. Systém soutěže byl následující: nastupovalo se ke 14 zápasům – tři hráči tzv. “nahoře” hráli tři dvouhry a dva hráči “dole” hráli dvouhry dvě a spolu odehráli ještě jednu čtyřhru. Od sezóny následující došlo ke zvýšení počtu zápasů na 18 (4 hráči hrají 4 dvouhry a ti samí, ale mohou hrát i jiní, sehrají jako úvodní zápasy utkání dvě čtyřhry).
V roce 2000 nastává nejvýraznější, přímo revoluční změna pravidel od 50. let minulého století! Místo do 21 bodů na dva vítězné sety, se hraje pouze do 11 bodů (na 3 vítězné sady – hráč musí vždy vyhrát alespoň o 2 míčky), podání se střídá po 2 míčcích (dříve po pěti). Další novinkou v tomto období je i zvětšení průměru míčků z 38 mm na 40 mm. Tato pravidla a systém soutěží trvají dodnes. Všechny mistrovské zápasy stolního tenisu probíhají od října do dubna následujícího roku.
Po přístavbě nové školní budovy v roce 1972 umožnila škola našemu oddílu ve své malé tělocvičně pořádat tréninky i mistrovské zápasy. A tyto prostory využíváme, díky pochopení vedení školy, dodnes. Oddíl uspořádal v nové herně náborový turnaj žáků základní školy a založil kroužek stolního tenisu, který vedli Karel Šochman, Vladimír Minařík a Josef Koting. Pro rozrůstající se oddíl zakoupila Tělovýchovná jednota Slavoj Úvaly dva nové stoly. Oddílem prošla řada hráčů, z nichž někteří zůstali dodnes, ale někteří postupně dříve nebo později z různých důvodů skončili: Květa Nováková, Jiří Voňavka, Josef Koting, Oldřich Kukla, Karel Moravec, Petr Smrkovský, Václav Bielina, Josef Červenka, Jiří Nešpor, Miroslav Šedivý, Emanuel Kratina, Josef Koting ml., Ivan Mareček, Miloš Kodeš, Jan Socha, bratři Raisové a další. Jediní tři zakládající hráči Karel Šochman, Vladimír Minařík a Jaroslav Moucha reprezentují Úvaly dodnes (2014).
V premiérové sezóně skončil náš začínající tým na 8. místě. Každým rokem se zlepšoval o jedno až dvě místa a už v ročníku 1974-1975 sváděl do posledního kola tuhé boje o přeborníka okresu s družstvy Mnichovic a Brandýsa n. L. Nakonec zvítězily Mnichovice, Úvalští skončili na nečekaně výborném druhém místě a třetí byl Brandýs. Tímto konečným postavením v tabulce se stal rázem z našeho družstva favorit pro příští sezónu. V té skončilo družstvo rovněž druhé, tentokrát za hráči Brandýsa a před týmem Čelákovic. Namlsaní dvěma druhými místy vykročili stolní tenisté do dalšího ročníku 1976-1977. V něm skončili “až třetí”. Pro další sezónu 1977-1978 byla do soutěží vyslána již dvě družstva. Áčko skončilo v I. třídě čtvrté a béčko ve III. třídě hned napoprvé páté, a po reorganizaci v tomto ročníku dokonce postoupilo do II. třídy. Následující ročník 1978-1979 znamenal ústup ze slávy pro A družstvo, skončilo celkově šesté, ale pro B tým bylo konečné páté místo úspěchem. Pak přišla sezóna 1979-1980, ve které si obě naše družstva vedla výtečně. Áčko zvítězilo v I. třídě, získalo titul “Přeborník okresu” a přes kvalifikaci postoupilo do krajského přeboru. V rámci TJ Slavoj Úvaly získalo toto družstvo ve složení Josef Koting, Karel Šochman, Vladimír Minařík, Václav Pilát a Václav Bielina ocenění jako “Nejlepší družstvo jednoty 1980”. Druhý tým vybojoval ve II. třídě velice pěknou bronzovou příčku. Byla to zatím nejúspěšnější sezóna oddílu. V dalším ročníku áčko neudrželo “krajský přebor”, naopak béčko zvítězilo ve II. třídě a postoupilo do nejvyšší okresní soutěže. Obě úvalská družstva se tedy poprvé potkala ve stejné třídě. V ní A mužstvo skončilo celkově druhé a béčko sedmé. První tým zopakoval v sezóně 1982-1983 výkon z roku 1980 a suverénním způsobem, bez jediné prohry a pouze s jednou remízou, prošel celou soutěží, a získal tak už druhý titul přeborníka okresu. Postup do krajského přeboru mu však v kvalifikaci o vlásek unikl. Výborně si vedlo i druhé družstvo a skončilo v soutěži o 12 účastnících na 4. místě. V dalším ročníku již v soutěžích startovala tři družstva. Dvě hrála I. třídu a “C” III. třídu. Budoucí léta už tolik výraznějších úspěchů nepřinesla, vždy jsme však obsazovali čelní příčky tabulek. Oddíl pořádá řadu turnajů i pro hráče v rámci kraje a účastní se zároveň mnoha turnajů mimo Úvaly. V soutěži dvojic získali hráči Josef Koting a Karel Šochman 1. místo na turnaji v Kostelci nad Černými lesy a v dalším ročníku tohoto turnaje skončila tato dvojice třetí.
 V posledních třech sezónách dvakrát těsně unikl postup do 1. třídy A týmu, kdy v baráži nejprve podlehl družstvu Odolena Voda, následně pak nestačil po velkých bojích na Brandýs nad Labem. Naopak výrazně se zlepšující „béčko“ si v sezóně 2013/2014 poradilo v baráži s týmem Říčan a postoupilo zaslouženě do 2. třídy.
V současnosti má oddíl 23 členů, jeho předsedou je Karel Šochman a startuje pod hlavičkou SK Úvaly, k jehož názvu se tělovýchovná jednota vrátila po roce 1989. Současný “A” tým hraje okresní přebor 2. třídy ve složení: Karel Šochman, Oldřich Kukla st., Oldřich Kukla ml., Radek Pilát a Petr Jandovský. „B“ tým, který hraje rovněž 2. třídu, tvoří hráči Miroslav Květoň, Karel Ittner, Vladimír Minařík, Petr Bambas, Martin Kocurek, Marek Havel a Jaroslav Moucha. A konečně hráči družstva „C“ hrající 3. třídu: Jiří Žitek, Martina Michalcová, Petr Coufal, Milan Procházka, František Procházka, Miroslav Staněk, Tadeáš Vytiska, Kamil Munia, Tomáš Pígl a Petr Červenka. Rýsuje se i družstvo „D“, což by byl zatím rekord našeho oddílu, co do počtu startujících v mistrovských soutěžích.
Po sérii náborových turnajů jsme posílili naše družstva o další hráče, výrazně se zvýšil zájem o hru s nejmenším míčkem – a to je předpoklad pro světlou budoucnost tohoto sportu v našem městě.

 
Karel Šochman
+420 608 526 829
stolnitenisuvaly@seznam.cz
Co byste zlepšili na našich stránkách?Piště do diskuze, příp. na email

Vaše oblíbená značka

Butterfly (17 | 28%)
Donic (14 | 23%)
Stiga (10 | 16%)
Tibhar (4 | 7%)
Nittaku (2 | 3%)
Andro (5 | 8%)
jiná (9 | 15%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one